Matematik I Teoremler- İspatlar- Problemler

Yazar Y. Doç. Dr.Mehmet Ali KARACA

Yayın Tarihi : 2008

Sayfa Sayısı : 631

ISBN NO : 978-975-7463-20-7

MATEMATİK I, TEOREMLER-İSPATLAR-PROBLEMLER kitabı,  değişik temel matematik geçmişleri olan öğrencileri ortak bir düzeye eriştirmek amacıyla hazırlanmıştır. Bazı kısımlar matematikte daha ileri seviyelerde bilgi almak isteyenlere temel olacak analiz kısımlarını da içerir.
 
Her bölüm açıklama, şekiller, tanımlar ve teoremlerle başlıyor. Bunu çözülmüş problemler takip ediyor. Böylece mevcut türkçe kitapların birçoğundan daha fazla malzeme içerilmiştir.
 
Kitaptaki önemli bir kolaylık, bölümlerde yer alan tanımlara ait açıklamaların ve özelliklerin incelenmesinde kolaylık olması ve okuyucunun bunlara atıflarda zorluk çekmemesi amacıyla bir yaprak sembolüyle numaralandırılmasıdır.
 
Kitabın hacminin aşırı büyümesini engellemek amacıyla bazı konular istenilmediği halde dışarıda bırakılmıştır. Bu çerçevede özellikle giriş kısmında kompleks sayılar, kontinium problemi, Cantor teoremi, Heine-Borel teoremi gibi bir takım konulardan bahsedilmemiştir. Nihayetinde bu kitap, üniversitelerimizin fen ve mühendislik fakülteleri öğrencileri için karşılaşabilecekleri konular göz önünde bulundurularak basitleştirilerek hazırlanmıştır.

Satış Fiyatı : 35 TL.